Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Dalsze informacje o badaniach psychologicznych Bielsko.

Na sytuację na szosach w szczególnej mierze wpływają umiejętności obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz busów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji zgodnie z przepisami powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

ABC badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiego reagowania i dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]