System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

Tu znajdziesz więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, iż w zasadzie codziennie korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z filarów wydajnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

Po co nam system bankowy SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny używany aktualnie system tego typu. Nie licząc przykładowo w Polsce funkcjonują też z systemów: Express Elixir, SEPA i SORBNET.Na świecie działają również przeróżne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na obszarze jednego państwa.

Co jest zatem najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich państwach na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i wiele pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Dopuszczalne jest także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, działających w Naszym kraju.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]