Kilka słów o zastosowaniu silników elektrycznych na prąd stały

Sprawdź, gdzie zaopatrzyć się w silnik prądu stałego.

Mnóstwo przedmiotów, których używamy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Olbrzymie lub malutkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki zmieniły nasze życie, a przeciętny obywatel zwykle nie wie, z jakich modułów składają się ani jak funkcjonują te urządzenia.

Co należy wiedzieć o silnikach elektrycznych na prąd stały?

Rolą silników prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich budowy, późniejszych usprawnień i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w przeróżnego typu maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki czołowych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak np. Moritz Jacobi, Michael Faraday czy Thomas Davenport. Silniki na prąd stały złożone są ze nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, wirnika, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie z uwagi na brak tej dość awaryjnej części, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są generalnie lubiane za swoją niezawodność, a także bezgłośną pracę.

Silniki elektryczne prądu stałego to napęd wielu popularnych urządzeń

Powiedzieć, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD albo korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są częścią pociągów czy samochodzików sterowanych zdalnie, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie kupimy też naszym córkom i synom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych branżach przemysłu, np. budowlanej, produkcyjnej czy wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silników DC używają również pasjonaci elektroniki do tworzenia najróżniejszych prototypów z obszaru robotyki i mechaniki.

O ile silniki elektryczne DC o niedużej mocy bez trudu da się nabyć w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od szanowanych światowych marek.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]