Zastosowanie i składniki meszu dla koni

Potrzebujesz meszu? Skieruj się na ten adres.

Mesz to pożywna karma, którą można podawać wszystkim koniom bez względu na ich codzienny stopień aktywności oraz tryb życia. Co istotne, mesz jest łatwo przyswajalny i dostarcza ustrojowi konia substancje, których zadaniem jest między innymi osłona układu trawiennego oraz uregulowanie procesu trawienia.

Czy mesz dla konia można zrobić samodzielnie?

Przyrządzanie meszu dla konia samodzielnie jest procesem stosunkowo czasochłonnym, lecz nie jest to nadmiernie skomplikowane, a składniki do tego niezbędne są w większości dużych marketów. Sercem każdego meszu są siemię lniane, otręby pszenne oraz owies. W niektórych przepisach na mesz wymieniana jest sól, jednak proponujemy podać ja zwierzęciu w lizawce, która przyniesie mu więcej radości. Do powyższych składników mesz można wzbogacić o inne frykasy kochane przez konie, jak cząstki marchwi, lucerna, ziarna słonecznika, koper włoski i szałwia. W internecie można wyszukać sporo najrozmaitszych receptur na mesz dla koni, od niezwykle prostych do takich z ogromnym spisem komponentów. Warto sprawdzić parę z nich, by przekonać się, który najbardziej spodoba się naszemu zwierzęciu.

Jak często dawać koniom mesz?

Należy pamiętać, że zaleca się karmić meszem zdrowe zwierzęta średnio dwa razy na tydzień, a koniom cierpiącym na kolki, wrzody i inne problemy związane z trawieniem, specjaliści polecają tę strawę częściej, wręcz każdego dnia. Niezmiernie istotne jest, aby mesz dawać koniom letni. Dlaczego? Jeden z bazowych ingredientów meszu, a mianowicie nasiona lnu, po zalaniu ciepłą wodą tworzy żel, który następnie otacza ściany żołądka oraz jelit zwierzęca, co skutkuje łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Zważywszy na to, że własnoręczna preparacja meszu trwa zazwyczaj 3 godziny, w sklepach z artykułami dla koni można zakupić gotowe mieszanki, które po dodaniu gorącej wody można po paru chwilach podawać zwierzętom.

Lokalizacja firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]