Orynnowanie dachu – systemy odprowadzania wody

Dalsze informacje o orynnowaniu dachu.

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie rynien. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich części są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – z jakich modułów się składa?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny metalowe, PCV albo plastikowe – co wybrać?

W asortymencie hurtowników znajdziemy orynnowanie dachu wykonane z kilku materiałów – głównie z metalu PCV. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on wystawiony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien powinno się zatem przedyskutować z ekspertem.

Lokalizacja firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08