Literatura młodzieżowa i jej wpływ na rozwój nastolatków

Jeśli chcesz zamówić książki dla młodzieży, koniecznie wejdź na www.motyleksiazkowe.pl.

Dzieci urodzone w XXI wieku mają coraz rzadziej kontakt z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybierze przede wszystkim dostępną od ręki rozrywkę w smartfonie, w telewizji czy na tablecie, a po książkę z reguły sięga wówczas, kiedy jest to lektura szkolna. I właśnie przez obowiązek analizy starych tekstów literackich dla wielu licealistów czytanie dla przyjemności stało się niepojętym konceptem.

Literatura dla nastolatków – historie dla czytelników w wieku od 12-18 lat

Licealiści nie nie muszą ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Publikowana jest sporo literatury młodzieżowej nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy roztrząsają tematy i opisują historie intrygujące młode pokolenie czytelników. Ta odmiana literatury dostała własną nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Jest to beletrystyka pisana z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Publikacje dla nastolatków sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi fantasy, thrillery i romanse. Jednakże cechą wspólną tych publikacji jest odwołanie się wprost do najprostszych doświadczeń młodzieży. Powieści te piszą zatem o poznawaniem swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami, pierwszej miłości, nawiązywaniu i utracie przyjaźni czy odnajdowaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury dla nastolatków pomaga młodzieży poczuć, iż inni również borykają się identycznymi problemami przez tych kilka burzliwych lat dojrzewania.

Czemu warto zachęcać młodzież do poznawania literatury dla nastolatków?

Warto oferować nastolatkom angażującą ich literaturę, ponieważ rozniecenie w nich chęci czytania dla przyjemności z czasem przynosi sporo korzyści. Nastolatek, który regularnie oddaje się lekturze posiada szersze słownictwo i dobrze daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co bezsprzecznie ułatwia zdawanie egzaminów z języka polskiego. Jednak poznawanie dylematów innych osób w tym samym wieku to także sposób na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i prywatnych pragnień. Co ważne, rodzina nigdy nie powinna szydzić zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem dziecko chętniej wybiera historie o superbohaterach lub wampirach nie mówcie, że to bezsensowne tylko dajcie mu je eksplorować!

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa