książki kryminały, thriller książki

Kryminały i thrillery – książki, które wywołują w nas uczucie niepokoju

Spora rzesza miłośników książek fascynuje się przerażającymi opowiadaniami. Niektórzy wolą opowiadania z pogranicza horroru, drudzy lubią zanurzać się w głębokie zakamarki skomplikowanych umysłów okrutnych bandziorów czy seryjnych morderców. W natłoku platform streamingowych i podcastów, na których udostępnionych są tysiące produkcji prezentujących zainteresowanym prawdziwe oraz zmyślone historie, w dalszym ciągu jedną z najlepszych metod styczności z nimi pozostaje literatura kryminalna.

Kryminalne książki i thrillery – z jakiego powodu się bać?

Zapaleniec horrorów i powieści kryminalnych bez zastanowienia odpowie, że chodzi o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Czytając lub oglądając przerażające historie pragniemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się silnemu uczuciu niepokoju, którego rzadko przeżywa się na co dzień. Dzisiaj nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku poważnych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to na ogół niestabilność finansowa, zdrowie bądź utrata zatrudnienia. O ile nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasze ciało wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, czyli hormon przetrwania i stresu. A właśnie uczucie lęku uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. Nie bez powodu bajki Andersena czy braci Grimm mają z reguły tak mroczny i brutalny charakter – tak bajki te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach otaczającego ich świata, pokazując im przy tym, iż to co dobre nie zawsze zwycięża.

Książki thrillery są ciekawsze niż film

XXI wiek to czas szybkiej kultury. Odbiorcy, gdy znajdą na nią wolną chwilę, poszukują filmu na wieczór czy też mini serialu, którego oglądanie potrwa nie więcej niż parę godzin. Miłośnicy klimatycznych kryminałów i horrorów są w zasadzie rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które oferowane są na bardziej czy mniej modnych platformach VOD. Co warte podkreślenia, częstokroć te filmy i seriale to ekranizacje popularnych książek, jednak nie są tak dobre jak pierwowzór i ich oglądanie nie przynosi takiej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza powieść kryminalną czy horror, konsumuje się w odmienny sposób niż serial – dłużej, a przy tym z większą uwagą. W książce każdy dialog, wtrącenie czy bohater (a również postać z dalekiego planu) wpływa na kształtowanie klimatu snutej historii. Strach wywoływany jest u odbiorcy zazwyczaj powoli, ale daje to więcej czasu na skrupulatną analizę przedstawionych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli zatem lubisz czytać i znajdujesz na to czas, daj się nastraszyć thrillerom, książkom kryminalnym oraz horrorom.

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa