Szalunki – gdzie się je stosuje?

Sprawdź, gdzie zamówić szalunki Kraków, wejdź na sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Z reguły używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wówczas są one konieczne do tego, by nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie prześwitów na drzwi, bramy i okna. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Szalunki z metalu, sklejki bądź drewna

Klasycznym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z desek drewnianych lub mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większa część inwestorów i wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, metalu lub drewna, a także łączyć w sobie dwa lub trzy surowce. Na ogół jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję spajają narożniki, belki, głowice ze aluminiowe lub stalowe i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Podmioty cyklicznie parające się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które zwykle oferują odmienne usługi czy inwestorów, którzy planują planujących wznieść pojedynczy obiekt. Kupno wszystkich modułów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłoby opłacalne . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]