Wyjątkowy topaz mistyczny

Dowiedz się więcej o mystic topazie na https://www.mystictopaz.pl.

Wspaniały blask i nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, od lat szczycącego się wielkim zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że na początku łatwo pomylić się, iż to odmienny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są efektem specjalnej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi dużej temperatury oraz powlekany niezauważalną warstwą metalu ozdobnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Barwy topazu mistycznego

Barwy, jakie przybiera topaz mistyczny zależą w szczególności od kruszcu, którym jest pokryty. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że kamień przybiera purpurowy kolor, błękitny zaś jest skutkiem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Doskonałe skutki daje stosowanie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Dalekim Wschodzie.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Często używają go więc do produkcji naszyjników, kolczyków i pozostałych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do wieczorowych kreacji – doskonale wygląda także w pracy. Nie bez znaczenia okazuje się też mnogość kolorów, dzięki której łatwiej możemy wybrać ozdoby do danej kreacji.