Pierścionki zaręczynowe dawniej i dziś

Więcej szczegółów o pierścionkach zaręczynowych Kraków.

Gdy znajdziesz kobietę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, prędzej czy później pomyślisz o ślubie. Wcześniej jednak ma miejsce ta długo wyczekiwany przez większość pań moment – oświadczyny, na które będziesz potrzebował pierścionka zaręczynowego.

Pierścionek zaręczynowy – nie zawsze złoto oraz diamenty

Danie kobiecie w prezencie pierścienia to niezwykle stara tradycja, sięgająca przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają kształt okręgu, który symbolizuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, zwanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wynika z wiary, iż od owego palca biegnie żyła prowadząca wprost do serca, nazywana “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, że to Grecy sprowadzili na Stary Kontynent rytuał przekazywania pierścionków zaręczynowych. Początkowo wytwarzano je z tataraku, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Cennymi pierścieniami ze srebra lub złota obdarowywano tylko wtedy, gdy mężowie chcieli ogłosić swoje pełne zaufanie do wybranki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z drogimi kamieniami, platyną oraz złotem, aczkolwiek materiały te faktycznie powszechnie wykorzystuje się do ich wytwarzania zaledwie od paru stuleci, natomiast znaczący przyrost ich uznania można odnotować w poprzednim wieku.

Pierścionek zaręczynowy – ile powinieneś wydać?

Nie ulega wątpliwości, że idealna biżuteria zaręczynowa to pierścień z platyny z ogromnym diamentem, jednak możliwości swobodnego dobierania przeróżnych kamieni oraz metali są szerokie. Prócz diamentów stosuje się rubin, tanzanit bądź szmaragd. Część osób wybiera mniej drogocenne metale, jak stal damasceńską, tytan, srebro, jak również drewno, niemniej jednak wciąż na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i rozmaitych rodzajów złota (czerwonego, białego i żółtego).
Za ile wypada kupić pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było pogląd, iż mężczyzna powinien wydać na niego co najmniej dwumiesięczną pensję. Cena zakupu zależna jest od wielu czynników: ilości karatów, materiału, wzoru czy użytego kamienia, dlatego każdy odszuka śliczny, oryginalny pierścionek na swoją kieszeń. Pamiętajmy jednak, że pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności symbolem zaangażowania oraz uczucia, wobec tego jego wartość nie ma wielkiego znaczenia. Ważne jest to, czy będzie się podobał naszej przyszłej małżonce.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]