Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Sprawdź, gdzie zamówić obrączki Kraków.

Dla wielu ceremonia ślubu jest szczególnie wzruszającym dniem w życiu. Sakrament ten łączy Państwa Młodych po wsze czasy, a symbolem ich oddania, lojalności i miłości są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Mężczyźni nie zawsze mieli obrączki ślubne

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele stuleci przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu ślubu. Mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka stuleci później, o czym jednakże mało osób wie. Już uprzednio miały miejsce sytuacje, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wybywali na wojenne eskapady, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, iż w domu czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w Brazylii, w Kanadzie, w Meksyku czy w Iranie, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie według starodawnych wierzeń biegnie “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz przymierzają obrączki razem, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, iż kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – niegdyś z mosiądzu, dzisiaj ze złota i platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej delikatną stylistyką. Przez wiele stuleci wykonywano je z różnorodnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz) symbolizujące potęgę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wykonania wykorzystuje się przede wszystkim złoto oraz platynę, które są symbolem ufności wobec małżonka. Owszem, są one też często zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najchętniej kupowane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą również często usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź ważny dla nowożeńców cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]