Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Więcej szczegółów o e-fakturach.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże finalnie właściciele firm na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – jednolity format dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie określoną strukturę danych zakodowanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie mało co mówi osobie, która nie wie jak go odczytać, ale dla stosownego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie w pełni czytelny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednolitą strukturę obojętnie który oprogramowanie do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane tak samo. Jest to ważny postęp zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory nagminnie spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia w programie księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur zwalnia z wymogu wysyłania pliku JPK_FA

Każdy właściciel firmy stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy przede wszystkim nie są zobowiązani przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że nie zawieruszą faktury (KSeF zachowuje informacje o nich przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego i VAT. Watro wspomnieć, iż obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji księgowej, lecz musi ona być zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]